В търсене на перфектния камък

Разберете повече за естествените камъни, който използваме в Сапфир-ГД и се свържете с нас за поръчки и допълнителна информация.


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /home/sapfirgd/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184

Рождени камъни – как да изберем подходящия за нас?

Какво е рожден камък? Счита се, че в съответствие с месеца, в който сме родени на нас подхожда определен минерал. Произходът на това вярване води началото си от древността, като сведения за рождени камъни могат да бъдат открити и в библейските източници – в книгата Изход и по-специално в описа на бронята на Аарон. Тя била инкрустирана с 12 скъпоценни камъка: смарагд, сапфир, диамант, топаз, карбукл, сардий, ахат, лигра, аметист, оникс, яспис и берил –…

Гранат

Гранатът спада в групата на силикатните минерали, които влизат в употреба още от Бронсзовата епоха под формата на скъпоценни камъни и абразиви. Поради различния химическия състав на различните видове гранати варира и тяхната твърдост като обхваща широка граница от 6.5 до 7.5 по таблицата на Мош. По-твърдите гранати като алмандина се използва често като абразив. Въпреки това всички видове гранат притежават сходни физини качества и кристални форми. Най-често срещаните червени гранати са били използвани като…

Култивирани перли

В основата си перлите представляват множество слоеве калциев карбонат, който втвърдявайки се образува познатата ни кръгла форма и красив цвят. Перлите се образуват в меката тъкан на черупките на мекотели. Най-ценните перли имат идеално кръгла и глатка форма, но е възможно да се образуват и много други форми – като бароковите перли. От векове вискокачествените перли се използват в производството на бижута и украшения, именно и затова наименованието им се е превърнало в синоним на…

Тюркоаз

В миналото тюркоазът е бил познат под много имена, но самата дума тюркоаз датира от 17ти века и идва от френското turques наименованието за турци, тъй като материала бил първо донесен в Европа от Турция, където били  разположени и мините. Камъкът се характеризира с непрозрачния си синьо-зелен цвят. В състава си той съдържа меден хидратиран фосфат и алуминии. Тюркоазът не се характеризира с особена твърдост като максималните му стойности са от 6, което е малко…

Кварцов кристал

Името кварц произлиза от немски quarz, някои източници смятат, че името идва от саксонската дума Querkluftertz, която буквално означава руда с кръстосани вени. Кварцът е втория най-популярен минерал съдържащ се в континенталната кора след фелдшпата. Има множество видове кварц, някои от които спадат към полускъпоценните камъни. Още от античността, най-често срещаните разновидности на кварца са използвани за направата на бижутерия и гравюри, особено в Европа и Близкия Изток. Чистия кварц, традиционно наричан кристална скала е безцветен…

Син сапфир

Името на сапфира идва от гръцки sappheiros или син камък. Най-често камъкът се среща в наситено син оттенък и в същността си представлява корунд – алуминиев оксид. В състава на сапфира могат още да се открият: желязо, титании, хром, мед или магнезии, които да допринесат за съответно синия, жълтия, пурпурен, оранжев или зелен цвят на камъка. Оцветен в червено камъкът се нарича рубин. Освен естествени сапфири на пазара могат да се открият и синтетични сапфири,…